Konferencja "Landscape 2021. Diversity for Sustainable and Resilient Agriculture"

20-22 września 2021
Zachęcamy do wzięcia udziału w konferencji "Krajobraz 2021. Różnorodność dla zrównoważonego rolnictwa."
Konferencja zgromadzi naukowców z różnych dyscyplin z kluczowych dziedzin, aby zbadać, czy i w jaki sposób różnorodność i dywersyfikacja mogą przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonego rolnictwa. Materiały konferencyjne będą obejmować badania z zakresu nauk przyrodniczych i społecznych, zarówno inter- i transdyscyplinarne podejścia do tematów związanych z dywersyfikacją systemów produkcji roślinnej i zwierzęcej w różnych skalach.
Organizatorem konferencji jest Leibniz-Centre for Agricultural Landscape Research (ZALF). Wsparcia udziela Uniwersytet Humboldta z Berlina.
W ramach konferencji odbędzie się 26 sesji pogrupowanych w sześciu kategoriach:
Sesje podkreślają stan wiedzy w zakresie badań krajobrazu rolniczego i promują krytyczną wymianę na ścieżkach prowadzących do bardziej zrównoważonego rolnictwa. Każda sesja będzie trwała 90 minut i obejmie od 3 do 5 prezentacji (do wyboru przez organizatorów sesji). Obecnie trwa nabór, aplikujący muszą wskazać, na którą sesję się zgłaszają, chociaż organizatorzy sesji i konferencji mogą zasugerować przeniesienie na inną sesję.
Oprócz tradycyjnych sesji odbędą się warsztaty - interaktywne sesje prezentujące w sposób praktyczny nowe narzędzia oraz metody. 12 warsztatów zostanie zorganizowanych i poprowadzonych przez 1-2 osoby. Potrwają ok. 3 godzin, weźmie w nich udział około 15-40 uczestników (obowiązuje wcześniejsza rejestracja). W warsztatach będą mogli wziąć udział zarówno starsi, jak i młodsi naukowcy. Stanowić będą doskonały sposób rozpowszechniania i testowania pomysłów naukowych oraz wzmacniania sieci naukowych.
Warsztat 1: Dywersyfikacja systemu uprawy w celu ograniczenia stosowania pestycydów: Opracowanie koncepcji w skali krajobrazu.
Warsztat 2: Eksperymenty z wyborem i modelowanie agentowe: ocena preferencji dla różnych krajobrazów rolniczych.
Warsztat 3: Mapowanie różnorodności potrzeb lokalnych podmiotów w zakresie usług ekosystemowych opartych na glebie.
Warsztat 4: Gry otwarte do zintegrowanego zarządzania krajobrazem.
Warsztat 5: Living Labs: koncepcje i możliwości wdrożenia.
Warsztat 6: Metoda Net-Map do analizy sieci społecznościowych i jej zastosowanie w badaniach nad zarządzaniem usługami ekosystemów.
Warsztat 7: Interactive Landscape Lab - rzeczywistość rozszerzona (Augmented / Mixed Reality) do partycypacyjnego projektowania zagospodarowania terenu.
Warsztat 8: Systemy oparte na społeczności w celu poprawy odporności krajobrazu.
Warsztat 9: Ocena wpływu zarządzania rolnictwem na zrównoważony rozwój: jak podejmować lepsze decyzje.
Warsztat 10: Partycypacyjne metodologie oceny i projektowania zrównoważonych systemów rolniczych.
Warsztat 11: Dywersyfikacja w scenariuszach przyszłych systemów rolniczych: ścieżki, wymagania i skutki.
Warsztat 12: Nowe narzędzia usług klimatycznych dla zrównoważonych systemów rolniczych.
